Aivo Adamson: Versobanki uuele juhtkonnale oleks võinud anda võimaluse

Esmaspäeval tegevusloa kaotanud Versobanki juhatuse esimehe Aivo Adamsoni sõnul alustas panga uus juhtkond panga ümberkujundamist seadustele vastavaks, mistõttu oleks finantsinspektsioon ja Euroopa Keskpank võinud juhtkonnale selleks ka võimaluse anda.

“Uue juhtkonnaga me tõepoolest ajalugu muuta ei suuda,” ütles Adamson BNS-ile. Tema sõnul tegeles möödunud aasta alguses ametisse astunud uus juhtkond panga tegevuse ümberkujundamisega, et see vastaks seadustele.

“47 töötajat lahkus 27 uut töötajat tuli, need uued töötajad, kes on tulnud, on teinud kõik endast oleneva, et seda olukorda muuta,” rääkis Adamson. “Kinni on pannud mitteresidentide kontosid, me oleme lõpetanud ära agendilepinguid, me oleme välisesindusi ehk toetuskontoreid kinni pannud – need kõik on tehtud viimase kuue kuu jooksul.”

Adamsoni hinnangul oleks finantsinspektsioon ja Euroopa Keskpank (ECB) võinud Versobankile anda võimaluse panka muuta.

“Ma olen jah sellel seisukohal, et oleks võinud meile selle võimaluse anda,” rääkis Adamson.

“Me ei tea mis moodi me nüüd edasi käitume. Ka omanikud peavad võtma mingi seisukoha, mitte ainult juhatus. Ma ei oska kommentaare selle kohta praegu anda,” rääkis Adamson lisades, et ta ei tea, kas tegevusloa ära võtmist saab vaidlustada.

Euroopa Keskpank (ECB) tunnistas Eesti finantsinspektsiooni (FI) ettepanekul kehtetuks Versobank AS-i krediidiasutuse tegevusloa seoses oluliste ja pikaaegsete seadusnõuete rikkumisega eelkõige rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise valdkonnas.

Krediidiasutuse tegevusloa kehtetuks tunnistamisele järgneb Versobank AS-i sundlõpetamine vastavalt Harju maakohtu kohtumäärusele. Kohus määrab likvideerijad, kes vastavalt seadusele võtavad üle panga juhtimise, fikseerivad selle vara, võtavad ühendust panga klientidega ning asuvad rahuldama võlausaldajate õigustatud nõudeid.

Möödunud aasta jaanuaris lahkus Versobanki juhi kohalt Riho Rasmann, mis järgnes Versobanki seostamisele suuremahulise rahapesuskeemiga, mille käigus liikus panga kontodelt aastatel 2013-2014 läbi üle 205 miljoni euro musta raha.

Tema asemel sai panga juhiks Starmani ja maanteeameti endine juht Aivo Adamson. Lisaks temale kuulusid juhatuse uude koosseisu Eesti äriüksuse uus juht Sofia Kirsimaa, finantsdirektor Siiri Heinsaar ja riskijuhtimise eest vastutav Urmas Somelar.

Versobank AS on 1999. aastal asutatud Eestis ja rahvusvahelistel finantsturgudel tegutsev krediidiasutus. Panga varade maht kasvas 2017. aastal esialgsete ja auditeerimata andmetel 294 miljoni euroni ja puhaskasum ulatus 300 000 euroni.

Allikas: err.ee .

Leave a Comment