Ühistupanga üldkoosolek andis rohelise tule Coop Pangas osaluse ostuks

Tulundusühistu Eesti Ühistupank üldkoosolek toetas plaani omandada osalus mõnes tegutsevas Eesti krediidiasutuses ja loobuda pangalitsentsi taotlemisest.

Koosolekul otsustasid liikmed muuta tulundusühistu põhikirja, sealhulgas otsustati, et ühistu uueks ärinimeks saab TÜ Eesti Ühistukapital.

Tulundusühistu nõukogu esimehe Mae Hanseni sõnul otsustasid liikmed põhikirja muuta, sest krediidiasutuse tegevusloa taastaotlemisel oleks finantsinspktsiooni otsust loa andmise kohta oodata kõige varem alles 2019. aasta lõpus.

“Tegevusloa taotluse menetlemise käigus tuleb arvestada finantsinspektsiooni ettekirjutustega Ühistupanga osakapitali oluliseks suurendamiseks. Tänasel koosolekul tegid meie liikmed otsuse, et edasi liigutakse parima alternatiiviga ehk plaanitakse omandada osalus juba tegutsevas krediidiasutuses, millel on ühistulisele pangale väga sarnased tegutsemispõhimõtted,” selgitas Hansen.

Panga juhtkond on viimasel poolel aastal otsinud aktiivselt erinevaid võimalusi, kuidas edasi liikuda. Praegu käivad läbirääkimised Inbankiga osaluse omandamiseks Coop Pangas.

“Täna andsid meie liikmed juhtorganitele rohelise tule läbirääkimised Inbankiga edukalt lõpule viia,” ütles ühistu juhatuse esimees Ülle Mathiesen.

“Tulundusühistu täna otsib endale võimalust investeerida otse mõnda Eestis tegutsevasse panka. Me pigem siis jätkame sellise investeerimisühinguna tegevust,” ütles ta.

Mathieseni sõnul on vajalikud vahendid osaluse ostmiseks ühistus olemas, kuid summat ta nimetada ei soovinud. “Ühistu on täna oma tegevuse jaoks piisavalt hästi kapitaliseeritud ja kasutame tulevikus olemasolevaid vahendeid, kavandame kasutada,” ütles ta.

Koosolekul Tallinna linna esindanud abilinnapea Kalle Klandorf ei nõustu, et ligi miljon eurot Ühistupanga asutamiseks kulutatud raha oleks korstnasse kirjutatud, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

“Ma arvan, et korstnasse ei kirjutata midagi sellepärast, et võimalusel, kui astuda mõne panga liikmeks, siis kindlasti on võimalik sealt saada dividende. Need kulutused, mis on tehtud, on võimalik tagasi teenida jne, nagu panga töö ikka,” rääkis Klandorf.

Samas ei välista ta ka ühistu tegevuse lõpetamist. Kõige selle üle otsustatakse maikuus toimuval järgmisel koosolekul.

Finantsinspektsioonist öeldi “Aktuaalsele kaamerale”, et tulundusühinguna tegutsemiseks nende luba vaja ei ole. Küll aga tuleb taotleda finantsinspektsiooni luba selleks, et osta oluline osa mõnest pangast, mis tähendab vähemalt 10 protsenti panga kapitalist või hääleõigustest. Inbanki osalus Coop pangas on 18 protsenti.

TÜ Eesti Ühistupanga korralisel üldkoosolekul osales 87 liiget. Tulundusühistul on 162 eraisikust ja juriidilisest isikust liiget.

Nende hulgas on Tallinna linn, Tartu Tarbijate Kooperatiiv, Mainor, Estiko, E-Piim Tootmine, Endover Kinnisvara, Silikaat Grupp, Saidafarm, Fund Ehitus ja Seven Oil. Samuti olid asutajaliikmeteks Põlvamaa, Kambja, Maaelu Edendamise ja Kehtna hoiu-laenuühistud, EELK Varahaldus ning mitmed väiksemad ettevõtted.

Allikas: err.ee .

Leave a Comment