Pankade konservatiivsus takistab e-residentsuse projekti elluviimist

E-residentsuse projekt võib oodatud tulemusteta lõppeda, sest pangad hoiduvad mitteresidentidest ettevõtjatele pangakontosid avamast ning sulgevad massiliselt juba avatud kontosid.

Türgist pärit e-resident kirjutab Facebooki grupis, et Swedbank teavitas teda hiljuti pangakonto sulgemisest kahe kuu jooksul. Põhjust täpsustamata. Hong-Kongis elav e-resident vastab talle seal all, et pank sulgeb suure hulga mitte Euroopa Liidu liikmete kontodes. Ta on saanud selle kohta viimase 2-3 kuu jooksul palju e-maile.

“Kuna e-residentsus on mõte, et inimesed tuleks siia ja avaks firma ja toimetaks läbi Eesti keskkonna. Kuna pangad keelduvad avamast e-residentidele firma kontosid, siis tulemus on see, et need inimesed ei saa kasutada kuidagi oma e-residentsus,” ütles “Aktuaalsele kaamerale” ettevõtluskonsultant Ron Luvištšuk.

Sama info kontode sulgemise ja kontode mitte-avamise kohta on jõudnud ka e-residentsuse meeskonnani. Lahendusena ei seo Eesti e-residendid ennast enam Eestis tegutsevate pankadega.

“Me oleme otsinud ka alternatiivseid lahendusi ja meil on väga hea koostöö Soome makseasutusega Holviga, kus e-residentidest ettevõtjad, isegi üle poole on avanud endal kontod ja toimetavad kenasti,” ütles e-residentsuse projekti riski- ja järelevalve juht Victoria Saue.

Victoria Saue sõnul on kolmest tuhandest e-residendi ettevõttest Soomes konto avanud üle 1500.

Pangad ütlevad kui ühest suust, et nemad lähtuvad “tunne oma klienti” põhimõttest ehk siis vaatavad, kas kliendil on seos Eestiga.

Swedbank teatas “Aktuaalsele kaamerale” kirjalikult, et erilist kontode sulgemist ei ole toimunud ja kontode avamise vähenemist ei oska nad täpsemalt kommenteerida.

SEB pank on tuntud juba varasemalt e-residentsuse suhtes konservatiivse poliitikaga ja põhjendab seda turvalisusega. “Riskid on tegelikult pangal – kui pank ei tunne oma klienti, võib-olla ta aitab siis valel ettevõttel või inimesel oma äri ajada, kel ei ole võib-olla kõige paremad kavatsused. Ka ühiskonnale on see kasulik, et nad pangad peavad teadma, kellega nad äri ajavad, toetavad ja aitavad,” selgitas SEB panga väikeste ja keskmiste ettevõtete segmendi juht Edward Rebane.

Väga paljud e-residendid on Victoria Saue sõnul avaldanud pettumust ja kurbust, et neil ei ole võimalik avada endale ja oma ettevõttele konto, riigis kus neil on ettevõte asutatud. “Pikemas perspektiivis võib see hakata mõjutama ka halvemas plaanis e-residentsuse projekti.”

Allikas: err.ee .

Leave a Comment