Inimesed võtavad mullusega võrreldes tunduvalt rohkem kodulaene

Viimasel kolmel kuul on võetud ligi 15 protsenti rohkem eluasemelaenu ja 17 protsenti autoliisinguid kui mullu samal ajal. Samal ajal kasvab kiiresti ka hoiuste maht, näitab Eesti Panga statistika.

Teisipäeval avaldas keskpank juunikuise pangandusstatistika, mille järgi suurenes ettevõtetele ja majapidamistele antud laenude ja liisingute jääk juunis aasta võrdluses kuus protsenti ja moodustas 17,5 miljardit eurot.

Kiiremini kasvasid majapidamistele antud laenud, samas kui ettevõtetele laenamine pisut aeglustus.

Majapidamised laenavad aktiivselt, sest kindlustunne on paranenud ja sissetulekud kasvanud. Uusi eluasemelaene võeti viimasel kolmel kuul ligi 15 protsenti ning autoliisinguid 17 protsenti rohkem kui mullu samal ajal.

Eluasemelaenude portfelli aastakasv kiirenes juunis 6,2 protsendini ning autoliisingute mahu aastakasv püsis kõrge, 14 protsenti.

Laenuintressimäärad ei ole viimastel kuudel eriti muutunud. Uute eluasemelaenude keskmine intressimäär tõusis marginaali tõusu tõttu veidi (2,3 protsendilt 2,4 protsendini), kuid jäi siiski madalale tasemele. Ettevõtetele juunis antud pikaajaliste laenude keskmine intressimäär oli 2,3 protsenti.

Üle 60 päeva maksetähtaega ületanud laenude maht vähenes 0,9 protsendini laenuportfellist. Pikemat aega viivist kandvate laenude maht on aastaga vähenenud ligi 25 protsenti.

Hoiuste kasv on endiselt kiire. Eesti ettevõtted ja majapidamised hoiustasid juuni lõpus pankades 12,3 miljardit eurot, mida oli aastatagusest mahust 11 protsenti rohkem.

Pangad teenisid teises kvartalis üle 85 miljoni euro puhaskasumit. Puhaskasum moodustas varade suhtes 1,4 protsenti, mis on pisut kõrgem kui viimase kahe aasta keskmine tase. Kasumlikkust toetas eelkõige puhta intressitulu 6,5protsendiline kasv võrreldes aastataguse ajaga.

Positiivset mõju avaldasid ka laenukahjumite jätkuvalt väike maht ning tagasihoidlikumad halduskulud.

Allikas: err.ee .

Leave a Comment