Danske palkas Eesti rahapesu uurima endise Taani luureameti juhi

Danske panga sisest juurdlust panga Eesti filiaalis toimunud rahapesusse hakkab juhtima Taani luureagentuuri endine juht Jens Madsen.

Madsen, kes praegu tegeleb Taani välisministeeriumis terrorismi rahastamise vastase võitlusega, saab vastutavaks Danske töörühma eest, mis uurib Aserbaidžaani rahapesu juhtumit, vahendab Reuters.

“Palkamist peaks nägema osana panga nõutele vastavuse kontrollist ja on selge, et esmane ülesanne on uurida Eesti olukorda enne 2014. aastat,” ütles Danske grupi järelevalve juht Anders Meinert Reutersile.

Eesti ja rahvusvaheline meedia on kirjutanud, et Eesti pankadest tehti aastatel 2012 kuni 2014 Aserbaidžaani firmadele ligi 2,9 miljardi dollari ulatuses rahaülekandeid, mille käigus võis toimuda rahapesu ning altkäemaksude vahendamine.

Kui 2000. aastate lõpus tuli Aserbaidžaanist Eestisse mitteresidentidele paarkümmend miljonit USA dollarit aastas, siis 2012. aastal kasvas see summa ligi 800 miljoni dollarini ning 2013. aastal ligi 1,7 miljardi dollarini.

Eestist tehti ülekanded Ühendkuningriigis registreeritud ettevõtete kontodelt, mille omanikud varjuvad Marshalli saarte, Belize’i ja Briti Neitsisaarte maksuparadiisides. Firmade esindajad, kes Danske Eestiga kontode avamised vormistasid, olid aserid elukohaga Bakuus, ent nemad polnud firmade tegelikud kasusaajad.

Allikas: err.ee .

Leave a Comment