Inbank: Coopi osaluse ostust huvitub üle kahe Eesti investori

Inbank ei ole veel otsustanud, kas müüb oma 18-protsendilise osaluse Coop pangas täielikult või osaliselt. Huvilisi, kes osaluse ostust huvitub, on panga teatel üle kahe, kõik nad on kohalikud. Inbank soovib osaluse müügiga vabastada raha, mida investeerida rahvusvahelisse laienemisse.

Inbanki juhid teatasid, et on oma aastataguse otsusega investeerida Coop panka väga rahul, ent osaluse müügi tingib vajadus vabastada kapitali rahvusvaheliseks kasvuks, nagu näeb ette nende strateegia. Pangajuhid rõhutasid, et investeering Coop panka pidigi algusest peale lühiajaline olema.

Üks huvilistest, kes omal intsiatiivil Inbankile lähenes, on Tallinna Ühistupank, ent Coopi osalusest huvitatute ring on nõukogu esimehe Priit Põldoja sõnul laiem ning seda, kas osalus just ühistupangale müüakse, pole veel selge.

“Ma ütleks, et see on täna rohkem kui kaks,” kommenteeris Põldoja ERR-ile. Ta täpsustas, et kõik võimalikud huvilised on pärit Eestist.

Inbanki osalusega Coop panga turuosa kasvas esimese tegutsemisaastaga viie protsendini.

Tulekul mitteavalik emissioon

Lisaks vajab pank rahvusvaheliseks kasvuks kapitali kaasamist väljastpoolt omanikeringi, mistõttu on lähikuudel plaanis võlakirjade ja aktsiate emiteerimine mitteavaliku emissiooni teel. Kui palju kapitali emissiooniga kaasata plaanitakse, pole veel otsustatud.

“Meile meeldib mõte laiapõhjalisest investorite ringist, see kultuuriliselt sobib see pangandusega,” selgitas Inbanki juhatuse esimees Jan Andresoo.

Juhtidel on soov panka enam institutsionaliseerida, mistõttu on nende jaoks loogiline enne börsileminekut oma investoritebaasi laiendada.

Inbank on otsustanud oma kaasatava kapitali investeerida edasi rohkem väljaspool Eestit. Peamine strateegia on Poola finantsturul järelmaksu teenuse arendamine, samuti toovad nad Poolas turule kindlustustoodete kuumaksed. Poolas, kus paberivaba ja füüsiliste kontoriteta pangandus on alles uus nähtus, soovib Inbank olla tehnoloogiline pioneer.

“Oleme tehnoloogiaettevõte sama palju kui oleme finantsettevõte,” selgitas Andresoo. “2018 peame kasvama väljaspool Eestit rohkem kui Eestis, väga lihtne. See on selgelt, kus meie fookus on.”

Praegu on panga põhifookuses Eesti, ent paari aasta pärast peaks Eesti osakaal olema umbes pool portfellist.

Iga viies leping

Inbank peab jätkuvalt oluliseks ka koduturgu. Möödunud aastal kasvas nende tarbijakrediidi turuosa kümne protsendini, möödudes SEB pangast ja jõudes Swedbanki järel osakaalult teiseks.

“Iga viies leping tehakse sisuliselt Inbankiga,” ütles Andresoo, viidates uue müügi jõudsalt kasvavale osakaalule.

Möödunud aastal teenis Inbank 7,5 miljonit eurot kasumit, mis on võrreldes eelmise aastaga ligi kolm korda enam. Inbanki varade maht kasvas aastaga 48 protsenti.

Hoiuseportfell kasvas mullu 47 protsenti 95 miljoni euroni. Viiendik panga hoiustest asub Saksamaal, kasvu oodatakse nii Austriast kui Saksamaalt. Samuti plaanitakse hoiuseid kaasata Poolas.

Inbanki laenukahjumite osakaal vähenes möödunud aastal 6,4 protsendilt 4,5 protsendini, ent kulu ja tulu suhe halvenes. Pank ise seostab seda Poola turule sisenemise tõttu kasvanud kuludega.

2015. aastal tegevust alustanud panga bilansimaht oli möödunud aasta lõpu seisuga 125 miljonit eurot, laenuportfelli suurus 93 miljonit eurot ja omakapital 22 miljonit eurot. Eesti, Läti ja Poola turul on pangal kokku ligi 170 000 klienti. Peamiselt pakub ettevõte oma teenuseid partnervõrgustiku kaudu.

Allikas: err.ee .

Leave a Comment