Aivar Sõerd: Ukraina rikkus Eestiga sõlmitud maksulepingut

Reformierakonda kuuluva riigikogu rahanduskomisjoni liikme Aivar Sõerdi sõnul on Ukraina rikkunud Eesti maksuparadiiside nimekirja lisamisega riikidevahelisi kokkuleppeid.

“Meil on Ukrainaga sõlmitud lepingud, ka topeltmaksustamise vältimise leping. Need lepingud on kanalid, mille kaudu oleks Ukraina pidanud Eestit oma sammudest teavitama ja Ukraina poolt on sellega rikutud kokkuleppeid,” ütles Aivar Sõerd BNS-ile.

Sõerdi sõnul ei saa Eesti maksusüsteem olla Ukraina sammu reaalseks põhjuseks, kuivõrd Eesti süsteem kehtib peaaegu 20 aastat. “Siin tuleb pigem otsida poliitilist tausta ja loogikat,” märkis ta.

Tema sõnul peab Eesti reageerima olukorrale poliitilisel tasandil. “Kõigepealt peab läbi poliitiliste kanalite välja selgitama, mis on Ukraina sellise sammu põhjus,” sõnas Sõerd.

Seejärel peaks Eesti Ukrainale selgitama, et reegleid on rikkunud Ukraina ja lähtuda tuleb riikidevahelistest lepingutest. “Siis tuleb selgitada Eesti maksusüsteemi olemust,” märkis Sõerd, lisades, et Eesti maksusüsteemi ei saa kuidagi pidada maksuparadiisilaadseks.

“Me oleme vestlustes Eesti ja Läti saadikutega. Nendes kahes riigis – Eestis juba palju aastaid, ja Lätis alates 1. jaanuarist – on maksusüsteem, kus ettevõtete tulusid ei maksustata enne nende jaotamist dividendidena. Meil on õiguslikud nõuded, mis sellega vastuollu lähevad,” vastas Ukraina rahandusminister Aleksander Daniljuk küsimusele parlamendis.

Ta märkis, et otsus on seotud Ukraina plaaniga muuta 2019. aastast ettevõtete tulumaksusüsteemi, kus kaotataks praegune tulumaks ja kehtestataks kapitali ettevõttest väljavõtmise maks.

“Töö käib nende riikidega saatkondade tasemel ja rahandusministrite tasemel,” lisas Daniljuk.

Mullu 27. detsembril allkirjastas Ukraina valitsus otsuse, millega lisas Ukraina maksuparadiiside nimekirja 22 uut riiki, muu hulgas ka Eesti ja Läti, kirjutas Eesti Päevaleht.

Nimekirja sattumise peamine miinus on see, et sisseostetud kaubalt, teenustelt ja töödelt maksustatakse 30 protsenti kohe tulu- ja käibemaksuga. Karmistub ettevõtete jälgimine ja pankade kontroll.

Eesti Ukraina suursaadiku Gert Antsu sõnul on ametlik nimekirja sattumise põhjus see, et Ukraina käsitleb meie reinvesteeritud kasumi maksuvabastuse tõttu meie ettevõtte tulumaksumäära 0-protsendilisena. Meil aga maksustatakse kasumit teatavasti dividendi väljavõtmisel ja süsteem ei võimalda makse vältida. “Seetõttu leiame, et oleme nimekirja sattunud ekslikult,” sõnas ta.

Antsu sõnul puudutab otsus kõiki ettevõtjaid, kes Ukrainasse ekspordivad. Tunamullu oli selliseid firmasid 402.

Allikas: err.ee .

Leave a Comment